Besa dhe Prishtina në drithërimat e finales së parë - Bota Sot
Besa dhe Prishtina në drithërimat e finales së parë

Hendboll

Besa dhe Prishtina në drithërimat e finales së parë

Më: 23 maj 2018 Në ora: 16:08
Pamje nga një ndeshje

Ndeshja e parë finale e plejofit në kampionatin e Kosovës në hendboll për meshkuj luhet të enjten (nesër) nga ora 21:00 në palestrën “Karagaçi” në Pejë. Kampionia aktuale, Besa FamGas takohet me Prishtinën, që e kishte rivalin më të madh këtë edicion. Ndeshja e dytë luhet në fundjavë në kryeqytet, ndërsa skuadra që shënon dy fitore, apo një fitore e një barazim, shpallet kampione. Në ndeshjen e tretë eventuale, vendase është Besa për shkak se kampionatin e rregullt e ka përfunduar në pozitë më të mirë se Prishtina. Besa ishte e para në Superligë me 54 pikë nga 28 ndeshje, ndërsa Prishtina e dyta me 50 pikë.
Në gjysmëfinale të plejofit Besa me dy fitore bindëse e kaloi Dritën e Gjilanit. Ndërkohë Prishtina poashtu pas dy ndeshjeve e eliminoi Kastriotin e Ferizajt.
Besa e Prishtina këtë edicion janë takuar pesë herë. Në katër përballjet kampionale Besa ka fituar tri herë, ndërsa një fitore i takoi Prishtinës. Ndërkohë ekipi pejan fitoi edhe në finale të Kupës me rezultat 31:29.
Shpresohet në ndeshje cilësore në finalet e plejofit e poashtu në numër të madh shikuesish. Besa e Prishtina këtë edicion kanë treguar lojërat më të mira, kanë pasur rezultatet më të mira dhe kjo është garancë për një finale cilësore.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test