Rusia – Franca, finalja e Evropianit - Bota Sot
Rusia – Franca, finalja e Evropianit

Hendboll

Rusia – Franca, finalja e Evropianit

Më: 15 dhjetor 2018 Në ora: 12:48
Rusia – Franca

Të premten janë luajtur ndeshjet gjysmëfinale të kampionatit evropian për hendbolliste.

Në Paris, në gjysmëfinalen e parë u takuan Rusia e Rumania, ndërsa fitore shënoi Rusia me rezultat 28:22. Anna Vyakhireva me 13 gola udhëhoqi Rusinë drejt fitores. 

Për Rumaninë nga katër gola i shënuan Ana Maria Dragut e Crina Elena Pintea. Me gjashtë gola dallim përfundoi edhe gjysmëfinalja e dytë e luajtur para afro 13 mijë shikuesve.

Franca nikoqire e mposhti Holandën me rezultat 27:21 dhe për here të pare do të paraqitet në finale të Evropianit. Francën drejt fitores e udhëhoqi Estelle Nze Minko me gjashtë gola nga po aq tentime.

Shtatë herë për Holandën shënoi Lois Abbingh. Kështu të dielen fillimisht prej orës 14:00 takohen Rumania e Holanda në ndeshjen për vend të tretë, ndërsa finalja Rusia – Franca luhet nga ora 17:30.

Franca është kampion në fuqi i botës, ndërsa Rusia kampion olimpik në fuqi. Të premten është luajtur edhe takimi për vend të pestë. Norvegjia fitoi ndaj Suedisë me rezultat 38:29.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...