Viti 1609/Vargjet e Jacques de La Fons për Skënderbeun në veprën “Le Dauphin”

Historia

Viti 1609/Vargjet e Jacques de La Fons për Skënderbeun në veprën “Le Dauphin”

Nga: Aurenc Bebja Më: 23 janar 2019 Në ora: 13:58
Gjergj Gjon Kastrioti - Skenderbeu

Në faqen n°200 të poemës me titull “Le Dauphin” të shkrimtarit francez Jacques de La Fons, botuar në Paris në vitin 1609, gjejmë disa vargje dedikuar heroit tonë kombëtar, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar:

Image

Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

“Thuhet se Skënderbeu (ndërsa shteti i tij

lëkundej i shqetësuar nga tërbimet e Muratit)

Bënte gjatë netëve kapjet më të mira të tij

Dhe gjatë netëve më të gjata flinte vetëm dy orë,

Vrojtimet dhe gjaku janë lavdi të frytshme,

Dhe netët më të shkurtra bëjnë ditët më të gjata

Nëse unë do t’i pikturoja lavdinë, do të kisha dashur një figurë (portret) me

Një sy gjithnjë të çelur, fare pa qepallë.

https://www.darsiani.com/la-gazette/viti-1609-vargjet-e-jacques-de-la-fons-per-skenderbeun-ne-vepren-le-dauphin/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat