Kur historiani Germain Lefèvre-Pontalis sillte portretet e rralla të Skënderbeut dhe Donikës në revistën franceze (1913)

Historia

Kur historiani Germain Lefèvre-Pontalis sillte portretet e rralla të Skënderbeut dhe Donikës në revistën franceze (1913)

Më: 3 mars 2019 Në ora: 09:37
 Skënderbeu

“Revue hebdomadaire” ka botuar, më 2 gusht 1913, dy portrete të rralla, të Skënderbeut dhe Donikës, të mundësuara asokohe nga historiani francez, Germain Lefèvre-Pontalis (1860 – 1930), të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar :

Një hero shqiptar

Skënderbeu, Princ i Epirit

Image

Donika Topia, Gruaja e Skënderbeut, Princit të Epirit

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat