Dokuementi i CIA-së zbardh fakte interesante se si ndodhi Masakra e Tivarit - Bota Sot
Dokuementi i CIA-së zbardh fakte interesante se si ndodhi Masakra e Tivarit

Historia

Dokuementi i CIA-së zbardh fakte interesante se si ndodhi Masakra e Tivarit

Më: 27 mars 2019 Në ora: 14:14
Foto

Dokumenti i CIA-së:

Dusan Mugosa dhe bashkëpunëtori i tij i ngushtë Miladin Popoviç këta dy serbë janë kryesisht përgjegjës për disfatën komuniste prej shqiptarëve të Kosovës. Kthimi i Jugosllavisë në Kosovë dhe politikat të cilat ata i paraqitën hasën një përgjigje të shkurtër por të butë. Më 14 mars 1945, Haki Taha, një mësues, ekzekutoj Popoviqin në Prishtinë. Si rezultat i kësaj, Taha u arrestua, u ekzekutua dhe u tërhoq zvarr nëpër rrugë, ai mbante një sllogan në gjoksin e tij: “Vdkejje tradhëtarve” dhe “Liri për shqiptarët. Komunistët sllavë  u hakmerren për vdekjjen e Popoviqit, duke vrarëë 1.600 shqiptarë të Kosovës pjestarë brigadave komuniste të stacionuara në Bar të Malit të Zi, siç njihet si “Masakra e Tivarit”.

Dokumenti i CIA-së thotë se ky është një fakt sepse masakkra  ndodhi vetëm tre ditë pas ekzekutimit të Popociqit, me 17 dhe 18 mars 1945.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...