Kur Fan Noli i shkroi liderëve botërorë për pushtimin italian - Bota Sot
Kur Fan Noli i shkroi liderëve botërorë për pushtimin italian

Historia

Kur Fan Noli i shkroi liderëve botërorë për pushtimin italian

Më: 8 prill 2019 Në ora: 20:58
Fan Noli

NJË PROTESTË NGA IMZOT FAN NOLI, ISH-KREU I SHTETIT SHQIPTAR

Na shkruajnë nga Nju Jorku, 1939:

“Peshkopi shqiptar Fan Noli, i cili më parë ishte president i Republikës së Shqipërisë, aktualisht është udhëheqësi shpirtëror i rreth 30.000 shqiptarëve ortodoksë që jetojnë në Shtetet e Bashkuara, u dërgoi të dielën z. Roosevelt (presidentit amerikan), z. Daladier (kryeministrit francez), z. Chamberlain (kryeministrit britanik) dhe z. Avenol, sekretarit të përgjithshëm të Lidhjes së Kombeve, një telegram proteste kundër aksionit ushtarak italian në Shqipëri”.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...