Ushtria greke duke djegur Shqipërinë e Jugut, më 1912 - Bota Sot
Ushtria greke duke djegur Shqipërinë e Jugut, më 1912

Historia

Ushtria greke duke djegur Shqipërinë e Jugut, më 1912

Më: 17 prill 2019 Në ora: 15:26
Ilustrim

Ndërsa Serbia kishte mësyar tokat shqiptare nga veriu duke djegur dhe plaçkitur, Greqia kishte mësyar tokat shqiptare në vjeshtën e vitit 1912, shkruan FmImages.

Sapo kishte filluar Lufta Ballkanike dhe shtetet ballkanike i kish shpallur luftë Perandorisë Osmane, në vitin 1912 me qëllimin e vetëm riposhtimin e tokave shqiptare, shkruan fmimages.net. Këto pamje filmike publikohen për herë të parë nga FMimages, që tregojnë tmerrin e atyeve vitëve që kanë përjetuar shqiptarët e jugut nga pushtimi grek.

Shtëpi të djegura, trupa të vraarë, shqiptarë të dëbuar shihen në videon e marrë nga arkivi. 
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...