Paris-Midi(1924)/Reagimi i qeverisë shqiptare mbi situatën e shqiptarëve të Çamërisë në Greqi - Bota Sot
Paris-Midi(1924)/Reagimi i qeverisë shqiptare mbi situatën e shqiptarëve të Çamërisë në Greqi

Historia

Paris-Midi(1924)/Reagimi i qeverisë shqiptare mbi situatën e shqiptarëve të Çamërisë në Greqi

Aurenc Bebja, Francë Nga Aurenc Bebja, Francë Më 26 prill 2019 Në ora: 08:11
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

“Paris-Midi” ka botuar, të shtunën e 26 korrikut 1924, në ballinë, një shkrim në lidhje me reagimin e qeverisë shqiptare në mbrojtje të shqiptarëve të Çamërisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat-Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 Situata e shqiptarëve në Greqi

Tiranë, 26 Korrik.

 Qeveria Shqiptare i ka telegrafuar Lidhjes së Kombeve një apel të ri për t’u ankuar se shqiptarët e Çamërisë janë të detyruar të emigrojnë nga Greqia.

 Apeli thotë se shqiptarët janë të vendosur të strehohen në Shqipëri, në vend që të emigrojnë në Turqi. Kjo popullatë synon të vendoset në kufirin shqiptar në krahinën e Gjirokastrës.

 Qeveria shqiptare deklaron se ka respektuar angazhimin e bërë ndaj Lidhjes së Kombeve lidhur me pakicat greke, por e ka për detyrim moral të ndihmojë popullatën shqiptare të Çamërisë dhe se duhet që të merret parasysh se do të ndodhin incidente të rënda pasi shqiptarët (çamët) do të strehohen në vendet e banuara nga banorë që flasin greqisht.

 Qeveria shqiptare thotë së Greqia do të mbajë përgjegjësinë e këtyre incidenteve.

Shkrimi i plotë: Paris-Midi(1924)/Reagimi i qeverisë shqiptare mbi situatën e shqiptarëve të Çamërisë në Greqi 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...