Kur mbretëria shqiptare njihte qeverinë e gjeneralit Franko të Spanjës (1936)

Historia

Kur mbretëria shqiptare njihte qeverinë e gjeneralit Franko të Spanjës (1936)

Nga: Aurenc Bebja Më: 10 qershor 2019 Në ora: 09:00
Gjenerali Franko

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të shtunën e 28 nëntorit 1936, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me njohjen asokohe të qeverisë së gjeneralit Franko të Spanjës nga mbretëria shqiptare, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Shqipëria njeh qeverinë e Frankos

Në Tiranë, Zyra e shtypit shqiptar publikon shkresën në vijim:

“Qeveria Mbretërore e Shqipërisë, duke konsideruar se pjesa më e madhe e territorit spanjoll është nën autoritetin e qeverisë nacionaliste të Burgosit dhe që në pjesët e tjera të Spanjës asnjë autoritet nuk ushtrohet nga një qeveri tjetër, sjell në vëmendjen e gjeneralit Franko njohjen e qeverisë së tij nga Shqipëria.

Kjo njohje është gjithashtu pjesë e natyrshme e politikës antikomuniste të praktikuar nga Qeveria Mbretërore Shqiptare.”

Image
Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

https://www.darsiani.com/la-gazette/kur-mbreteria-shqiptare-njihte-qeverine-e-gjeneralit-franko-te-spanjes-1936/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat