Excelsior (1938)/Ja kërkesa e veçantë e Geraldina Apponyi për dasmën e saj - Bota Sot
Excelsior (1938)/Ja kërkesa e veçantë e Geraldina Apponyi për dasmën e saj

Historia

Excelsior (1938)/Ja kërkesa e veçantë e Geraldina Apponyi për dasmën e saj

Aurenc Bebja, Francë Nga Aurenc Bebja, Francë Më 15 qershor 2019 Në ora: 09:01
Geraldina Apponyi

“Excelsior” ka botuar, të premten e 1 prillit 1938, në faqen n4, një shkrim në lidhje me kërkesën e veçantë të mbretëreshës së ardhshme të Shqipërisë për dasmën e saj, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat-Albania0”, e ka sjellë për publikun shqiptar:  

Image
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Kontesha Apponyi, e fejuara e mbretit të Shqipërisë, nuk dëshiron të marrë dhurata për dasmën e saj.

“Budapest, 31 mars. – Nga Tirana u është thënë gazetave hungareze se kontesha Geraldinë Apponyi, e fejuar me Mbretin e Shqipërisë, ka vendosur të mos pranojë dhuratat e dasmës, dhe në vend të tyre, ajo ka kërkuar që pjesëmarrësit të ndihmojnë (dhurojnë) për krijimin e Shtëpisë së Veteranëve në Tiranë.”

Shkrimi i plotë: Excelsior (1938) / Ja kërkesa e veçantë e Geraldina Apponyi për dasmën e saj 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...