Paris-soir (1939) / Mbreti Zog para gazetarëve: Familja mbretërore dëshiron me gjithë zemër fitoren franceze

Historia

Paris-soir (1939) / Mbreti Zog para gazetarëve: Familja mbretërore dëshiron me gjithë zemër fitoren franceze

Nga: Aurenc Bebja Më: 30 shtator 2019 Në ora: 10:07
Mbreti Zog

“Paris-soir” ka botuar, të mërkurën e 11 tetorit 1939, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën e Mbretit Zog para gazetarëve në Tours të Francës, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Ish-mbreti i Shqipërisë ndodhet aktualisht në Touraine

Tours, 10 Tetor.

Image
Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Ish-Mbreti i Shqipërisë, Zogou I, i cili aktualisht ndodhet në qytetin e Tours, u deklaroi ditën e djeshme gazetarëve :

“Ju them se ne e duam vendin tuaj, Touraine (Turenën), ku në çdo hap zbulojmë një pjesë të historisë së Francës dhe se, me gjithë zemër dëshirojmë fitoren franceze.”

https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-soir-1939-mbreti-zog-para-gazetareve-familja-mbreterore-deshiron-me-gjithe-zemer-fitoren-franceze/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat