Paris-presse (1953) / Karikaturat për Enver Hoxhën nga humoristët klandestinë shqiptarë - Bota Sot
Paris-presse (1953) / Karikaturat për Enver Hoxhën nga humoristët klandestinë shqiptarë

Historia

Paris-presse (1953) / Karikaturat për Enver Hoxhën nga humoristët klandestinë shqiptarë

Aurenc Bebja Nga Aurenc Bebja Më 19 tetor 2019 Në ora: 09:21
Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

“Paris-presse” ka botuar, të premten e 20 marsit 1953, në faqen n°4, karikaturat për Enver Hoxhën nga humoristët klandestinë shqiptarë, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar :

Enver Hoxha në shënjestrën e humoristëve klandestinë shqiptarë 

Partizanët që morën armët në Shqipëri kundra regjimit rusofil të Enver Hoxhës dhe Mehmet Shehut kanë disa humoristë në mesin e tyre. Këtë e dëshmon koleksioni i gazetave klandestine të mbledhura nga i dërguari ynë special Jean-François Devay gjatë reportazhit të tij mbi kufijtë shqiptarë.

Këto tre vizatime, që vënë në shënjestër Enver Hoxhën, u botuan në “Flamurin e Liris”, organ i qeverisë qendrore shqiptare, i formuar në Jugosllavi nga kundërshtarët titoistë (titistë) të Enver Hoxhës.

Image

(1) Enver Hoxha përçmohet nga zotët e tij rusë, të cilët e qortojnë për zhytjen e vendit të tij në skllavëri. Ata luajnë me letrat e bixhozit fatin e vendit të tij dhe i lënë atij në dorë vetëm një lodër fëmije.

Image

(2) Enver Hoxha udhëheq, me kamxhikun në dorë, në Tiranë, por pas tij qëndron hija e Stalinit.

Image

(3) Enver Hoxha mban një fjalim por ai është vetëm zëdhënësi i Moskës.

Shkrimi i plotë: Paris-presse (1953) / Karikaturat për Enver Hoxhën nga humoristët klandestinë shqiptarë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat