Le Matin (1914)/Ish-mjeku i Princ Vidit, pasi u detyrua të largohej nga Durrësi: “Nuk besoj se Esat Pasha ishte një tradhtar. Përkundrazi. Sipas mendimit tim…”

Historia

Le Matin (1914)/Ish-mjeku i Princ Vidit, pasi u detyrua të largohej nga Durrësi: “Nuk besoj se Esat Pasha ishte një tradhtar. Përkundrazi. Sipas mendimit tim…”

Aurenc Bebja Nga Aurenc Bebja Më 3 janar 2020 Në ora: 09:20
Esat Pasha (Excelsior, 8 février 1913, Ballinë) - Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

“Le Matin” ka botuar, të hënën e 25 majit 1914, në faqen n3, një shkrim në lidhje me një rrëfim të çuditshëm nga ish-mjeku personal i Princ Vidit për Esat Pashë Toptanin, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat-Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Trazirat në Durrës

Versioni i çuditshëm i shkaqeve të largimit të Esat Pashës

Image

Një histori e “një kafje të keqe”.

Berlin, 24 maj. 

Nga korrespondenti special i “Matin” (me telefon). 

Doktor Berghausen-i, ish-mjeku i princ Vidit, të cilit iu desht të largohej nga oborri i Durrësit pas keqkuptimeve që lindën midis marshallit të madh të oborrit mbretëror dhe atij, bëri në Këln, ku ai sapo ka mbërritur, deklaratat në vijim për gazetarët gjermanë:

 “Hyrja në Durrës me një ceremoni të denjë të një oborri mbretëror të Evropës Perëndimore, nuk mund ta afronte mbretin më pranë popullit, i cili prej pesë vitesh ishte në luftë, dhe që është aq i varfër sa njerëzit atje vdesin nga uria çdo ditë.

 Nuk besoj se Esat Pasha ishte një tradhtar. Përkundrazi. Sipas mendimit tim, ai iu përkushtua me sinqeritet sovranit të tij. 

Shkaku i vërtetë i largimit të tij është mosmarrëveshja e thellë që ekzistonte midis tij dhe kapitenit të xhandarmërisë Zoiy. Esati kishte kërkuar shkarkimin (largimin) e oficerit. Meqë nuk iu plotësua kjo kërkesë, ai urdhëroi një nga shërbëtorët e tij të helmonte kapitenin e xhandarmërisë hollandeze me një filxhan kafeje të keqe. Kjo është e zakonshme në Shqipëri dhe ne nuk i kushtojmë shumë rëndësi asaj.

 Shërbëtori nuk pranoi. Esati urdhëroi që ta pushkatonin.

 Me pak fjalë, oficeri holandez arriti ta dëbojë Esat Pashën, të cilin shkoi ta kërkojë bashkë me gruan e tij, i shoqëruar nga njëzet e pesë burra me pushkë të pajisura me bajoneta.

 Kur Esat Pasha u shoqërua në bordin e anijes austriake, atij iu kërkua që të dorëzojë shpatën e tij.

 Përfaqësuesi i Italisë ndërhyri pranë mbretit dhe i kujtoi atij se i kishte garantuar lirinë dhe jetën Esat Pashës.”

Ne, natyrisht, botojmë këtë version të çuditshëm, nga i cili nuk kemi marrë asnjë konfirmim, përveçse nën përgjegjësinë e autorit të tij dhe me rezerva më të shprehura.

Shkrimi i plotë: Le Matin (1914)/Ish-mjeku i Princ Vidit, pasi u detyrua të largohej nga Durrësi: “Nuk besoj se Esat Pasha ishte një tradhtar. Përkundrazi. Sipas mendimit tim…”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat