“Jeni hajdutë dhe të pa fe”, përgjigja e Fishtës për anglezin ishte epike - Bota Sot
“Jeni hajdutë dhe të pa fe”, përgjigja e Fishtës për anglezin ishte epike

Historia

“Jeni hajdutë dhe të pa fe”, përgjigja e Fishtës për anglezin ishte epike

Më: 13 janar 2020 Në ora: 15:32
Gjergj Fishta

Në një intervistë me një gazetë britanike në vitin 1934, gazetari anglez i drejtohet Gjergj Fishtës me një pyetje ironike dhe fyese në të njëjtën kohë: “Kam dëgjuar se shqiptarët tuaj janë shumë hajdutë”!

“Ashtu na ka dalë nami, more zotëri. Por, në Londër unë kam parë që të grabitet një bankë pikërisht ditën për diell, por asnjëri prej nesh nuk mendon dhe as nuk e thotë se ju anglezët jeni të gjithë hajdutë. Shqiptari edhe në qoftë se vjedh, këtë e bën nga halli i madh ku mundet të marrë ndonjë dele, derr apo edhe pushkë”!”, iu përgjigj Fishta.

Ndërkohë që gazetari anglez po artikulonte pyetjen e radhës e cila do të ishte dhe pyetja e fundit, pasi përgjigja që ai do të merrte e shoqëruar dhe me shikimin kërcënues të Fishtës e detyroi të tërhiqet.

“Sikur shqiptarët të kishin mbetur të gjithë të krishterë, atëherë i gjithë bashkimi juaj kombëtar do të ishte arritur shumë më shpejt! Pra, ndërrimi i besimit është me të vërtetë një dobësi e karakterit të shqiptarit”, ishte pyetja e fundit nga gazetari.

“Unë vërtetë që nuk po të marr vesh more zotëri! Po si guxon dhe mundet të flasë për dobësi karakteri të shqiptarëve një anglez?! E gjithë bota e di se ju anglezët, për një bythë gruaje, ia ndërruat besimin fetar një perandorie të tërë”, i tha Fishta.

Historia angleze tregon se mbreti Henry i VIII-të i dinastisë Tudor (1492-1547), përveç se ishte një udhëheqës i fuqishëm njihej për aventurat e tij të dashurisë.

Përveç lidhjeve jashtëmartesore, ai u martua plot gjatë herë. Roma e ndalon martesën më shumë se njëherë, kështu që ai formoi kishën angleze të pavarur nga Vatikani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat