La Republique (1929) / Si u prit mbreti zog në kongresin mysliman të Tiranës? - Bota Sot
La Republique (1929) / Si u prit mbreti zog në kongresin mysliman të Tiranës?

Historia

La Republique (1929) / Si u prit mbreti zog në kongresin mysliman të Tiranës?

Më: 8 shkurt 2020 Në ora: 08:58
Ahmet Zogu – Mbret i shqiptarëve

“La Republique” ka botuar, të hënën e 8 korrikut 1929, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me organizimin e një kongresi mysliman në Tiranë dhe praninë e Mbretit Zog gjatë zhvillimit të tij, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 Myslimanët shqiptarë mbajtën një kongres

“Tiranë, 7 korrik. – Një kongres myslimanësh u mblodh në Tiranë për të diskutuar reformat që janë të nevojshme pas hyrjes në zbatim të kodit të ri civil.

Image
La Republique

 

Pasi u njohën me programin e ditës, delegatët pritën mes brohoritjeve mbretin e Shqipërisë, reformatorin e madh të vendit.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat