Le Figaro (1916) / Ismail Qemali, dëshmitar në dasmën e drejtorit të gazetës “L’Evolution politique”

Historia

Le Figaro (1916) / Ismail Qemali, dëshmitar në dasmën e drejtorit të gazetës “L’Evolution politique”

Më: 15 shkurt 2020 Në ora: 08:56
Ismail Qemali

“Le Figaro” ka botuar, të enjten e 18 majit 1916, në faqen n°3, një fakt të paditur dhe personal për Ismail Qemalin, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 Dasmat

Në kishën Notre-Dame de Montluçon u celebrua, të martën, martesa e kolegut tonë zotit Maurice Levet, drejtor i “L’Evolution politique”, me zonjushën Marguerite Troubat, vajzën e industrialistit montluçonnais.

Dëshmitarët ishin, për nusen : Zotërinjtë Georges dhe Jean Troubat, industrialistë, vëllezërit e saj; për dhëndrin: z. Maurice Raynaud, deputet, ish-ministër i kolonive dhe Shkëlqesia e Tij, Ismail Qemal beu, ish-president i Këshillit të Shqipërisë.

Image
Le Figaro
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat