L’Echo de Paris (1912)/Ismail Qemali – ministrave të Fuqive të Mëdha: “Ndërhyni që t’u jepet fund armiqësive greko-turke, përndryshe Shqipëria…”

Historia

L’Echo de Paris (1912)/Ismail Qemali – ministrave të Fuqive të Mëdha: “Ndërhyni që t’u jepet fund armiqësive greko-turke, përndryshe Shqipëria…”

Aurenc Bebja Nga Aurenc Bebja Më 20 shkurt 2020 Në ora: 08:54
Ismail Qemali

“L’Echo de Paris” ka botuar, të dielën e 29 dhjetorit 1912, në faqen n3, një telegram të Ismail Qemalit drejtuar asokohe ministrave të Fuqive të Mëdha, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat - Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

Një telegram nga kreu i qeverisë së përkohshme shqiptare për fuqitë e mëdha

(Nga korrespondenti ynë i veçantë)

Image

Romë, 28 dhjetor.

Qemal Pasha, kreu i qeverisë së përkohshme shqiptare, i ftoi ministrant e fuqive të mëdha, nëpërmjet një telegrami, që të ndërhynin sa më shpejt, për t’u dhënë fund armiqësive midis Greqisë dhe Turqisë, “sepse zgjatja e luftës, thotë Qemal Pasha, do të shkaktonte në Shqipëri, gërmadha dhe plagë të të gjitha llojeve, dhe përfundimisht do ta dërgonte këtë vend të shkretë në rraskapitje dhe uri”. — C.

Shkrimi i plotë: L’Echo de Paris (1912)/Ismail Qemali – ministrave të Fuqive të Mëdha: “Ndërhyni që t’u jepet fund armiqësive greko-turke, përndryshe Shqipëria…”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat