Kalendari historik 26 Shkurt

Historia

Kalendari historik 26 Shkurt

Më: 26 shkurt 2020 Në ora: 00:05
George Albert Smith

1909 – Kinemacolor, procesi i parë i suksesshëm i fotografive me lëvizje me ngjyra, i shfaqet së pari publikut të gjerë në Palace Theater në Londër. Ajo u shpik nga George Albert Smith në 1906. Smith u ndikua nga puna e William Norman Lascelles Davidson dhe, më drejtpërdrejt, nga Edward Raymond Turner. Kinemacolor ishte procesi i parë i suksesshëm i fotografive me lëvizje me ngjyra, i përdorur në mënyrë komerciale nga 1908-1914.

1936 – Në Incidentin e 26 shkurtit, oficerë të rinj ushtarakë japonezë përpiqen të fillojnë një grusht shteti kundër qeverisë. Ai u organizua nga një grup i ri oficerëshme qëllim pastrimin e qeverisë dhe udhëheqjes ushtarake të rivalëve të tyre, dhe kundërshtarëve ideologjikë. Edhe pse rebelët arritën të pushtonin qendrën qeveritare të Tokios, ata nuk arritën të vrisnin Kryeministrin Keisuke Okada ose të siguronin kontrollin e Pallatit Imperial.

1971 – Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, U Thant nënshkruan shpalljen e ekuinoksit verior si Ditën e Tokës. Dita e Tokës është një ngjarje vjetore që festohet në të gjithë botën në 22 Prill për të demonstruar mbështetje për mbrojtjen e mjedisit. Për herë të parë e festuar në vitin 1971, tani përfshin ngjarje të koordinuara globale nga Rrjeti i Ditës së Tokës në më shumë se 193 vende të botës.

1983 – Lind në Maceio, Pepe. Pepe, është një futbollist profesionist portugez që luan si qendër prapa për ekipin kombëtar të Portugalisë dhe FC Porto. Gjatë karrierës së tij profesionale ai luajti për Marítimo, Porto, Real Madrid dhe Besiktas me sukses individual dhe ekipor me dy klube të mesme. Ai fitoi tre tituj të ligës, tre Kupat e Evropës dhe luajti 335 ndeshje për Real Madrid.

1993 – Në New York City, një kamion-bombë i parkuar poshtë Kullës së Veriut të Qendrës Botërore të Tregtisë shpërthen, duke vrarë gjashtë persona dhe duke plagosur mbi një mijë njerëz. Sulmi ishte planifikuar nga një grup terroristësh duke përfshirë Ramzi Yousef, Mahmud Abouhalima, Mohammad Salameh, Nidal A. Ayyad, Abdul Rahman Yasin, dhe Ahmed Ajaj. Ata morën financim nga Khalid Sheikh Mohamed, xhaxhai i Yousef.

1998 – Vdes në moshën 90 vjeçare, Theodore Schultz. Schultz, ishte një ekonomist amerikan dhe kryetar i Departamentit të Ekonomisë të Universitetit të Cikagos. Schultz u ngrit në rëndësi kombëtare pasi fitoi Çmimin Nobel në 1979 në fushën e Ekonomisë. Ai analizoi rolin e bujqësisë brenda ekonomisë, dhe puna e tij ka pasur implikime shumë të mëdha për politikën e industrializimit, si në vendet në zhvillim ashtu edhe në vendet e zhvilluara.

2008 – Filarmonia e New York performon në Pyongyang, të Koresë së Veriut. Kjo është ngjarja e parë në llojin e saj që zhvillohet në Korenë e Veriut. Koncerti i Filarmonisë së New York në Pyongyang, të Koreja e Veriut, ishte një ngjarje e rëndësishme në marrëdhëniet midis SHBA dhe Koresë së Veriut. Orkestra luajti në Teatrin e Madh të Pyongyang, dhe i gjithë koncerti u transmetua në televizionin shtetëror të Koresë së Veriut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat