Foto e rrallë e vitit 1915, kur shqiptarët protestonin për Kosovë e Çamëri - dhe Ahmet Zogu në krye të protestês

Historia

Foto e rrallë e vitit 1915, kur shqiptarët protestonin për Kosovë e Çamëri - dhe Ahmet Zogu në krye të protestês

Nga: ELMIR SIQECA Më: 3 mars 2020 Në ora: 06:15
Foto e rrallë e vitit 1915, kur shqiptarët protestonin për Kosovë e Çamëri

Çamëria, Kosova, janë dy parulla që protestuesit shqiptarë mbanin në duar, në protestën antiserbe në vitin 1915.

Kjo fotografi domethënëse, na dëshmon se shqiptarët nuk i kanë harruar asnjëherë trojet e tyre të aneksuara, Kosovën e Çamërinë.

Ndonëse Shqipëria në periudhën 7 mars 1914 – 3 shtator 1914 administrohej nga Princi gjerman, Vilhelm Vid, gjatë kësaj kohe Kosova dhe viset tjera etnike shqiptare, të cilat me vendim të Konferencës së Londrës u lanë nën pushtimin serb, përjetonin çastet më të vështira në historinë e vet, raporton “Bota sot”.

 

Më 1912, Mbreti Zog - Ahmet Zogu ishte ai që mori pjesë në Deklaratën Shqiptare të Pavarësisë si përfaqësues i Rrethit Mat.Ndërkohë , që si i ri gjatë Luftës së Parë Botërore, aktivizimin e tij politik Zogolli vullnetarisht e kishte në anën e Austro-Hungarisë.

 Pikërisht ishte koha kur në Shqipëri, organizoheshin shpesh protesta antiserbe për të kulmuar më pas me kryengritjen kundër serbëve, në krye të së cilës ishte Hasan Prishtina dhe krerët tjerë: Hasan beg Gizolli, Ajet e Selim Dervina, Mehmet Konjuhi, Keri i Sadik Bardhit, Mehmet Delia, Isuf Mehaniqi, Sulë Elezi, Xhafer Bislim Elezi, Mustafë Zyberi, Isuf Dina, Cen Seda, Januz Kurti, Xhafer Shema e të tjerë.

Kjo fotografi domethënëse, na dëshmon se shqiptarët nuk i kanë harruar asnjëherë trojet e tyre të aneksuara, Kosovën e Çamërinë, dhe në krye të saj duket i veshur me uniformën e oficerit të lart Ahmet Zogu që po udhëheq simbas fotografisë së Marubit të 1914 një protestë për Çamërinë, qysh në atë kohë pas Luftës së Dytë Botërore.

Ndonëse Shqipëria në periudhën 7 mars 1914 – 3 shtator 1914 administrohej nga Princi gjerman, Vilhelm Vid, gjatë kësaj kohe Kosova dhe viset tjera etnike shqiptare, të cilat me vendim të Konferencës së Londrës u lanë nën pushtimin serb, përjetonin çastet më të vështira në historinë e vet, raporton “Bota sot ».

Në Shqipëri, organizoheshin shpesh protesta antiserbe për të kulmuar më pas me kryengritjen kundër serbëve, në krye të së cilës ishte Hasan Prishtina dhe krerët tjerë: Hasan beg Gizolli, Ajet e Selim Dervina, Mehmet Konjuhi, Keri i Sadik Bardhit, Mehmet Delia, Isuf Mehaniqi, Sulë Elezi, Xhafer Bislim Elezi, Mustafë Zyberi, Isuf Dina, Cen Seda, Januz Kurti, Xhafer Shema e të tjerë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat