Zbulohet dokumenti i themelimit te shoqatës se gruas shqiptare ne Sofje, 90 vjet me parë !

Historia

Zbulohet dokumenti i themelimit te shoqatës se gruas shqiptare ne Sofje, 90 vjet me parë !

Më: 7 mars 2020 Në ora: 20:36
Dokumenti

Rrjedha te rëndësishme socio-politike përgjatë shekujsh qe kane pershkuar historinë kombëtare nuk mund te imagjinohen pa kontributin e femres. Një dokument i publikuar nga diplomati i Republikës se Kosovës ne Bullgari Bujar Deskaj, e qe i referohet Arkives Shteterore te Bullgarise, rideshmon per rolin aktiv dhe te pamohueshem te femres shqiptare ne procese te ndryshme dhe rendesishme. Ky dokument, qe është një protokoll i themelimit te shoqates se gruas shqiptare ne Sofje me emrin “Albanka”, mban daten 18 janar te vitit te larget 1930, pra vetem disa vite pasiqe grate ne tere globin kishin filluar te ngrisin zerin per te drejtat e tyre. Sot, gati nje shekull qe nga data e themelimit te kesaj shoqate, ky dokument deshmon me se miri emancipimin dhe vetdijen e hershme organizative te gruas shqiptare.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat