L’Echo de Paris (1914) / Ismail Qemali nga Vjena: Pas trazirave në Shqipëri qëndrojnë Turqia, Serbia dhe Greqia

Historia

L’Echo de Paris (1914) / Ismail Qemali nga Vjena: Pas trazirave në Shqipëri qëndrojnë Turqia, Serbia dhe Greqia

Nga: Aurenc Bebja Më: 16 mars 2020 Në ora: 09:13
Ismail Qemali në Vjenë

“L’Echo de Paris” ka botuar, të shtunën e 6 qershorit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me reagimin e Ismail Qemalit mbi trazirat e fundit asokohe në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Ismail Qemali në Vjenë

(Nga korrespondenti ynë i veçantë)

Image
Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Vjenë, 5 qershor.

Ismail Qemali arriti këtë mëngjes nga Roma, ku u prit nga markezi i San-Giuliano-s dhe ambasadori i Austrisë Merey.

Djemtë e tij e paraprinë në Vlorë dhe sot ai mori ftesën e popullit të Vlorës, i cili e ftoi të vijë menjëherë.

Ismail Qemali shkoi gjatë mëngjesit në Ballplatz dhe dëshiron të shkojë në Berlin dhe kryeqytete të tjera para se të niset për në Vlorë, nëse ngjarjet e lejojnë.

Pas kryengritësve, ai sheh Turqinë, Serbinë, Greqinë dhe gjykon dërgimin e anijeve një ilaç të paefektshëm.

https://www.darsiani.com/la-gazette/l-echo-de-paris-1914-ismail-qemali-nga-vjena-pas-trazirave-ne-shqiperi-qendrojne-turqia-serbia-dhe-greqia/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat