L’Univers Israélite (1935) / Hebreu i njohur Aleksandër Moisiu vdiq

Historia

L’Univers Israélite (1935) / Hebreu i njohur Aleksandër Moisiu vdiq

Nga: Aurenc Bebja Më: 23 mars 2020 Në ora: 09:00
Aleksandër Moisiu

“L’Univers Israélite” ka botuar, të premten e 29 marsit 1935, në faqen n°10, një shkrim në lidhje me ndarjen nga jeta të aktorit të famshëm Aleksandër Moisiut, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Austri

Vdekja e Aleksandër Moisiut

Image
Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

“Aktori i njohur hebre Aleksandër Moisiu vdiq në Vjenë nga një grip.

Ai lindi në 1890 (në fakt lindi në 1879) në Trieste. Pati qenë pjesë e trupës së famshme të Max Reinhardt-it.

Që nga viti 1933, nuk u shfaq më në një skenë gjermane. Përkundrazi, ai kishte një interes të madh për teatrin hebraik dhe e ndihmoi shpesh “Habima-n”.”

https://www.darsiani.com/la-gazette/l-univers-israelite-1935-hebreu-i-njohur-aleksander-moisiu-vdiq/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat