Excelsior (1931) / Ja me sa vite burg u dënuan dy shqiptarët që tentuan të vrisnin mbretin Zog në Vjenë - Bota Sot
Excelsior (1931) / Ja me sa vite burg u dënuan dy shqiptarët që tentuan të vrisnin mbretin Zog në Vjenë

Historia

Excelsior (1931) / Ja me sa vite burg u dënuan dy shqiptarët që tentuan të vrisnin mbretin Zog në Vjenë

Nga: Aurenc Bebja Më: 30 mars 2020 Në ora: 10:32
Shqiptarët që tentuan të vrisnin mbretin Zog në Vjenë

“Excelsior” ka botuar, të dielën e 4 tetorit 1931, në ballinë, një shkrim në lidhje me dënimin e autorëve të atentatit ndaj mbretit Zog në Vjenë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Dënimi i autorëve të atentatit kundër Ahmet Zogut të Shqipërisë

“Gjeloshi (Ndok) dhe Aziz Çami (majtas) në vendin e të akuzuarve.

Image
Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Gjyqi i dy studentëve shqiptarë që u përpoqën të vrasin mbretin Ahmet Zogu në Vjenë dhe vranë ndihmësin e tij të oborrit mbretëror përfundoi në Ried.

Gjeloshi u dënua me shtatë vite burg, ndërsa Çami me tre vite.”

https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1931-ja-me-sa-vite-burg-u-denuan-dy-shqiptaret-qe-tentuan-te-vrisnin-mbretin-zog-ne-vjene-fotografia-e-gjyqit/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat