​155 vjet nga vrasja e presidentit Lincoln - Bota Sot
​155 vjet nga vrasja e presidentit Lincoln

Historia

​155 vjet nga vrasja e presidentit Lincoln

Më: 14 prill 2020 Në ora: 07:23
Abraham Lincoln

Sot mbushen 155 vjet nga vrasja e presidentit amerikan Abraham Lincoln.

Ai u vra më 14 prill të vitit 1865 teksa bashkë me të shoqen po shikonin një shfaqje në kinemanë ‘Ford’ në Uashington.

Ndërsa vrasësi i tij, John Wilkes Booth largohej nga skena e krimit, zotin Linkoln e çuan në një shtëpi pranë kinemasë, ku ai vdiq mëngjesin e së nesërmes.

Vdekja e tij ndodhi pikërisht në momentet kur ai po e udhëhiqte vendin drejt daljes nga Lufta Civile, gjatë së cilës u vranë mbi 620 mijë ushtarë amerikanë.

Lincoln vazhdon të mbetet një nga udhëheqësit më të dashur të SHBA-së, legjitimiteti i të cilit vazhdon të frymëzojë presidentët amerikanë dhe udhëheqësit botërorë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat