Ismail Qemali dhe Isa Boletini, redaktorit të Neue Freie Presse në Vjenë (1913): “Kosova dhe Mitrovica duhet t’i rikthehen Shqipërisë, përndryshe me këtë demarkacion…”

Historia

Ismail Qemali dhe Isa Boletini, redaktorit të Neue Freie Presse në Vjenë (1913): “Kosova dhe Mitrovica duhet t’i rikthehen Shqipërisë, përndryshe me këtë demarkacion…”

Nga: Aurenc Bebja Më: 27 prill 2020 Në ora: 17:00
Ismail Qemali dhe Isa Boletini

“Le Soir” ka botuar, të shtunën e 12 prillit 1913, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e Ismail Qemalit dhe Isa Boletinit bërë askokohe një gazetari të medias së njohur austriake “Neue Freie Presse” në Vjenë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat - Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Çështja shqiptare

Vjenë, 11 prill.

Image

Ismail Qemali dhe Isa Boletini mbërritën mbrëmë në Vjenë. Ata i bënë deklaratën e mëposhtme një redaktori të Neue Freie Presse :

“Kosova dhe Mitrovica duhet t’i kthehen Shqipërisë. Përndryshe, shqiptarët do të privoheshin nga pjesa më pjellore e vendit dhe ata kurrë nuk do ta pranonin atë.

Paqja në Ballkan do të jetë e pamundur nëse ruhet demarkacioni aktual i Shqipërisë.”

Shkrimi i plotë: Ismail Qemali dhe Isa Boletini, redaktorit të Neue Freie Presse në Vjenë (1913): “Kosova dhe Mitrovica duhet t’i rikthehen Shqipërisë, përndryshe me këtë demarkacion…”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat