Gjendet në Mesdhe thesari 2000 vjeçar

Historia

Gjendet në Mesdhe thesari 2000 vjeçar

Nga: Gëzim Llojdia Më: 27 prill 2020 Në ora: 17:12
Ilustrim

1.

Arkeologët britanikë kanë zbuluar një thesar të anijeve, më i vjetri që daton mbi 2,000 vjet.Anijet, të cilat ndodhen afërsisht 1.2 milje nën Detin e Levantinës midis Qipros dhe Libanit, janë përshkruar si një "siklet i mrekullive".Gjetja paraqet zbulimin e një rruge më të panjohur detare të mëndafshit dhe erëzave që lidhin Kinën në lindje me Persinë, Detin e Kuq dhe Mesdheun."Nuk bëhet më mirë se kjo," tha arkeologu Sean Kingsley nga Projekti i Anijeve Enigma (ESP). "Për një arkeolog është ekuivalenti i gjetjes së një planeti të ri."Vetë anijet e të cilat datojnë në mes të Shekullit XIX dhe Shekullit 3 para Krishtit, përfshijnë anije nga perandoritë Greke, Romake dhe Osmane.

Një anije - tregtare osmane e shekullit të 17-të - është absolutisht e madhe dhe mund të kishte transportuar lehtësisht sa dy anije normale me madhësi në kuvertën e saj të sipërme.Transporti i tij përfshinte një pasuri të madhe të mallrave dhe objekteve nga 14 civilizime të dallueshme."Në një gjatësi prej 43 metrash dhe me një peshë prej 1.000 tonësh, është një nga shembujt më spektakolarë të teknologjisë detare dhe tregtisë në çdo oqean. Madhësia e tij përputhet me gjerësinë e ngarkesave të tij," tha Kingsley.Për gati shtatë dekada arkeologët kanë kontrolluar më kot në Mesdheun lindor për shkatërrime që mbyten përgjatë korsive të fuqishme të antikitetit.

2.

Si ngjau zbulimi në Mesdhe?Një ekip i udhëhequr nga Britanikët mund të zbulojë një zbulim spektakolar - një flotë e rrënojave helenistike, romake, të hershme dhe osmane që u humbën rreth dy kilometra nën valët e basenit të Levantine midis shekullit të 3 para Krishtit dhe shekullit XIX.Sean Kingsley, drejtori i Qendrës për Kërkime Detare Lindje-Perëndim dhe arkeolog për Projektin Shipërecks Enigma (ESP), i tha Observer: "Ky është me të vërtetë shkatërrimtar, një nga zbulimet më të pabesueshme nën Mesdhe".Eksplorimi ambicioz nënujor i ESP-së përdori teknologjinë e largët dhe robotike për të hulumtuar dhe regjistruar gjetjet, disa prej të cilave mund të rishkruanin historinë, sipas ekspertëve të përfshirë.Një prej rrënojave është një anije tregtare osmane e shekullit të 17-të, e përshkruar si "një kolos i plotë", e cila  ishte aq e madhe sa dy anije me madhësi normale mund të ishin vendosur në kuvertën e saj. Transporti i saj i gjerë ka qindra objekte nga 14 kultura dhe civilizime, duke përfshirë porcelanin më të hershëm kinez të marrë nga një rrënojë mesdhetare, pikturuar me kova nga Italia dhe kokrra të kuqe nga India. ESP thotë se anija zbulon një rrugë detare më parë të panjohur mëndafshi dhe erëzash që shkonte nga Kina në Persi, Detin e Kuq dhe në Mesdheun lindor.Anija, e cila mendohet të jetë mbytur rreth vitit 1630, ndërsa lundronte mes Egjiptit dhe Stambollit, është një kapsulë kohore që tregon historinë e fillimit të botës së globalizuar, Kingsley tha: "Mallrat dhe sendet e 14 kulturave dhe civilizimeve të zbuluara, që përfshihen në njërën anë të globit Kinë, Indi, Gjirin Persik dhe Detin e Kuq, dhe në perëndim të Afrikës së Veriut, Italisë, Spanjës, Portugalisë dhe Belgjikës, janë jashtëzakonisht kozmopolit për transportin para-modern të çdo epoke.

 "Ai shtoi: "Në një gjatësi 43 metra dhe me një peshë prej 1.000 ton, është një nga shembujt më spektakolarë të teknologjisë detare dhe tregtisë në çdo oqean. Madhësia e saj përputhet me gjerësinë e ngarkesave të saj. "  Porcelani kinez përfshin 360 gota të dekoruara, enët dhe një shishe të bërë në furrat e Jingdezhen gjatë mbretërimit të Chongzhen, perandorit të fundit  Ming, që ishin projektuar për pije çaji, por osmanët i përshtatën ato për, pastaj u përhap në të gjithë Lindjen – kafe e pijshëme. Të fshehura thellë në pritje ishin gypat më të hershëm të duhanit argjile otoman të gjetura në tokë ose det. Ata ndoshta ishin të paligjshëm sepse atëherë kishte ndalime të mëdha  kundër pirjes së duhanit.Kingsley tha: "Përmes pirjes së duhanit dhe pirjes së kafesë në kafenetë osmane, u shfaq ideja e rekreacionit dhe shoqërisë së sjellshme - shenjat e kulturës moderne. Evropa mund të mendojë se ka shpikur nocione qytetërimi, por kupat dhe enët e shkatërruara të kafesë dëshmojnë se "Orienti barbar" ishte një shirit më shumë se sa një ujë i pasmë. Kafeneja e parë në Londër hapi dyert e saj vetëm në 1652, një shekull pas Levantit ”.Steven Vallery, bashkëdrejtori i Enigma, tha: "Në Basenin e Levantinës, rrënojat Enigma ndodhen përtej territorit të çdo vendi. Të gjitha mbetjet u regjistruan me kujdes duke përdorur një grup të fotografisë dixhitale, video HD, fotomozaikë dhe multibeams. Për shkencën dhe eksplorimin nënujor, këto gjetje janë një hap i madh përpara. "Faza e fundit e punës në terren të Enigma-s u krye në fund të vitit 2015, me procesin e gërmimit pas gërmimit që vazhdoi për vite me radhë dhe mbeti i panjohur deri më tani. Disa nga artefaktet e gjetura janë duke u mbajtur në Qipro, nga ku kanë punuar arkeologët. Shqetësimet fillestare se siti ishte në ujërat qipriote janë hedhur poshtë, tha Kingsley, dhe ekipi Enigma tani shpreson se i gjithë koleksioni do të dalë në një ekspozitë të përhershme në një muze të madh publik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat