L’Eclair (1913) / Esat Pasha kërkon afrimin midis Serbisë dhe Shqipërisë

Historia

L’Eclair (1913) / Esat Pasha kërkon afrimin midis Serbisë dhe Shqipërisë

Nga: Aurenc Bebja Më: 28 prill 2020 Në ora: 18:08
Esat Pasha

“L’Eclair” ka botuar, të shtunën e 18 tetorit 1913, në faqen n4, një shkrim në lidhje me dëshirën e Esat Pashë Toptanit për forcimin e marrëdhënieve midis Serbisë dhe Shqipërisë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat - Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Esat Pasha dëshiron të bashkëpunojë me Serbinë

Vjenë, 17 tetor. – Ministri shqiptar i Punëve të Jashtme dhe Senati i ri i krijuar nga Esat Pasha u kanë telegrafuar gazetave të Vjenës që Senati shqiptar, me propozim të Esat Pashës, ka vendosur të dërgojë pranë shtabit serb Mehmet Beun për të negociuar rreth tërheqjes së trupave nga Shqipëria dhe përpjekjen e një afrimi midis dy vendeve.

Image

Mehmet beu është nisur tashmë me kompetenca të plota për t’i dhënë garancitë komandantit serb.

Esat Pasha është e angazhuar për ruajtjen e rendit në kufirin serbo-shqiptar.

Shkrimi i plotë: L’Eclair (1913) / Esat Pasha kërkon afrimin midis Serbisë dhe Shqipërisë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat