L’Intransigeant (1938) / Çifti Roosevelt priti në Shtëpinë e Bardhë princeshat e Shqipërisë

Historia

L’Intransigeant (1938) / Çifti Roosevelt priti në Shtëpinë e Bardhë princeshat e Shqipërisë

Nga: Aurenc Bebja Më: 29 prill 2020 Në ora: 09:13
Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

“L’Intransigeant” ka botuar, të mërkurën e 16 marsit 1938, në faqen n°10, një shkrim në lidhje me pritjen e motrave të mbretit Zog asokohe në Shtëpinë e Bardhë nga çifti presidencial Roosevelt, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Princeshat e Shqipërisë vizitojnë Znj. dhe Z. Roosevelt

“Princeshat Maxhide, Myzejen dhe Ruhie, motrat e Mbretit të Shqipërisë, u pritën në Shtëpinë e Bardhë në Uashington, ku Z. dhe Znj. Roosevelt pinë një çaj (bënë një pritje) për nder të tyre.

Image

Më sipër: tri princeshat duke u larguar nga stacioni i trenit, të shoqëruara nga policët përgjegjës për sigurinë e tyre.”

https://www.darsiani.com/la-gazette/l-intransigeant-1938-cifti-roosevelt-priti-ne-shtepine-e-bardhe-princeshat-e-shqiperise/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat