Le Temps (1915) / Një dolli nga Esat Pasha për mbretin Kostandin të Greqisë

Historia

Le Temps (1915) / Një dolli nga Esat Pasha për mbretin Kostandin të Greqisë

Nga: Aurenc Bebja Më: 30 prill 2020 Në ora: 16:02
Esat Pashë Toptani

“Le Temps” ka botuar, të hënën e 25 janarit 1915, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me veprimin e Esat Pashë Toptanit në nder të grekëve, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Një dolli nga Esat Pasha për Greqinë

Athinë, 24 janar.

Image
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Na shkruajnë nga Durrësi se një darkë e madhe u shtrua pardje nga Esat Pasha për diplomatin e Greqisë dhe oficerët e kryqëzorit (anije lufte) grek “Hellé”.

Në fund të banketit, Esat Pasha ngriti një dolli miqësore për mbretin Kostandin, ku theksoi veçanërisht vëllazërinë që ekziston midis helenëve dhe shqiptarëve.

https://www.darsiani.com/la-gazette/le-temps-1915-nje-dolli-nga-esat-pasha-per-mbretin-kostandin-te-greqise/

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat