Drama heroike „Skanderbeg“ nga Joseph Freiherr von Auffenberg, botim i vitit 1844

Historia

Drama heroike „Skanderbeg“ nga Joseph Freiherr von Auffenberg, botim i vitit 1844

Nga: Gjon Keka Më: 7 maj 2020 Në ora: 12:25
Ilustrim

Ajo që është me rëndësi këtu të nënvizohet është se autori pas rikthimit të Gjergj Kastriotit në Krujë ,ai në skenë me anë të veprës e sjell Gjergj Kastriotin me veshje arbërore, si një Gjergj arbëror europian si në karakter, në vepra ,në heroizëm dhe në jetën e tij prej lideri e vizionari.

Autori poashtu përmbledh gjithë virtytet e tij dhe guximin si dhe bashkimin si element thelbësore dhe të përzemërt të Gjergjit të Madh.

Sepse sikur që thuhet ai pasi bashkoi arbërorit në Kuvend filloj ofenzivën e tij dhe luftën kundër armiku.

Dhe patjetër se fitoret ishin bindëse ,ngase krahët e tij dhe të shokëve fisnor të tij që lidhën besën në Kuvend ishin krahë të shqiponjës që ai e ngriti lartë në Krujën-në shkëmbin ku qëndron mburoja dhe mësimi i atdhedashurisë, heroizmit dhe lidershipit vizionar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat