Ndikuan që luftërat të ndalen dhe shumë perandori të bien, këto janë pandemitë që ndryshuan historinë e njerëzimit

Historia

Ndikuan që luftërat të ndalen dhe shumë perandori të bien, këto janë pandemitë që ndryshuan historinë e njerëzimit

Më: 9 maj 2020 Në ora: 00:20
Foto ilustrim

Derisa civilizimet njerëzore u ngritën, bota është përballur me një sërë sëmundjesh të cilat e kanë ndjekur përherë…

Në fushën e sëmundjeve infektive, një pandemi është skenari më i keq. Kur një epidemi përhapet përtej kufijve të një vendi, kjo është kur sëmundja bëhet zyrtarisht një pandemi.

Sëmundjet ngjitëse ekzistuan pothuajse përherë me njerëzimin. Malaria, tuberkulozi, lebra, gripi , gripa dhe të tjerët ishin ndër pandemitë më të njohura gjatë gjithë njerëzimit.

Sa më shumë njerëz të civilizuar bëheshin, duke ndërtuar qytete dhe duke krijuar rrugë tregtare për t’u lidhur me qytete të tjera, dhe duke bërë luftëra me ta, aq më të shpeshta bëheshin pandemitë.

Pandemitë që do të shihni më poshtë çuan në shkatërrimin e popullsisë njerëzore dhe ndryshuan historinë përherë.

Viti 430 para Krishtit: Athinë

Pandemia më e hershme e regjistruar ka ndodhur gjatë Luftës së Peloponezit. Pasi sëmundja kaloi nëpër Libi, Etiopi dhe Egjipt, ajo kaloi muret athinase, duke bërë që dy e treta e popullsisë të vdiste.

Simptomat përfshinin ethe, kollë, fyt dhe gjak të përgjakshëm, lëkurë irrituese. Sëmundja dobësoi në mënyrë të konsiderueshme athinasit dhe ishte një faktor domethënës në humbjen e tyre nga spartanët.

Viti 165 pas Krishtit: Murtaja Antonine

Populli i hunëve u infektua me këtë sëmundje, pastaj hunët infektuan gjermanët, të cilët ua kaluan këtë sëmundje romakëve dhe pastaj trupat e kthyera e përhapën atë në të gjithë perandorinë Romake. Simptomat përfshinin ethe, dhimbje të fytit, diarre. Kjo sëmundje vazhdoi deri rreth vitit 180 pas Krishtit, duke e marrë edhe Perandorin Marcus Aurelius si një nga më të famshmit.

Viti 250 pas Krishtit: Murtaja e Qipros

Murtaja e e Qipros shkaktonte diarre, të vjella, dhimbje fyti, ethe.

Banorët e qytetit ikën në vend për t’i shpëtuar infeksionit, por përkundrazi përhapën sëmundjen më tej. Ndoshta duke filluar nga Etiopia, ai kaloi nëpër Afrikën Veriore, në Romë, pastaj në Egjipt dhe në veri.

Kishte shpërthime të përsëritura gjatë tre shekujve të ardhshëm. Në vitin 444 pas Krishtit, ajo goditi Britaninë dhe pengoi përpjekjet e mbrojtjes kundër skocezëve, duke bërë që britanikët të kërkonin ndihmë nga Saksonët, të cilët së shpejti do të kontrollonin ishullin.

Viti 541 pas Krishtit: Murtaja Justinian

U shfaq së pari në Egjipt, u përhap nëpër Palestinë dhe Perandorinë Bizantine, dhe më pas në të gjithë Mesdheun.

Murtaja ndryshoi rrjedhën e perandorisë, duke i prishur planet e perandorit Justinian për të sjellë përsëri Perandorinë Romake dhe duke shkaktuar një luftë masive ekonomike. Kreditohet gjithashtu me krijimin e një atmosfere apokaliptike që nxiti përhapjen e shpejtë të krishterimit.

Përsëritjet e kësaj sëmundje gjatë dy shekujve të ardhshëm, bëri që përfundimisht të vdesin rreth 50 milionë njerëz, 26 për qind e popullsisë botërore.

Shekulli 11: Leproza

Leproza u shndërrua në një pandemi në Evropë në Mesjetë, duke rezultuar në ndërtimin e spitaleve të shumta, për të akomoduar numrin e madh të viktimave.

Një sëmundje bakteriale, që shkakton plagë dhe deformime, leproza besohej se ishte një ‘ndëshkim’ nga Zoti. Tashmë njihet edhe si sëmundja e Hansen, ajo ende prek dhjetëra mijëra njerëz në vit dhe mund të jetë fatale nëse nuk mjekohet me antibiotikë.

Viti 1350: Vdekja e Zezë

Përgjegjës për vdekjen e një të tretës së popullsisë botërore, shpërthim i dytë i madh i murtajës bubonike ndoshta filloi në Azi dhe u zhvendos në perëndim më vonë. Duke hyrë nëpër Sicili në vitin 1347 pas Krishtit, ajo u përhap me shpejtësi në të gjithë Evropën. Trupat e vdekur u bënë aq të përhapur sa shumë mbetën të kalbur në tokë dhe krijuan një erë të keqe në qytete.

Anglia dhe Franca ishin aq të paaftë nga murtaja sa vendet u detyruan të shpallnin armëpushim gjatë luftës së tyre. Sistemi feudal britanik u shemb kur murtaja ndryshoi rrethanat ekonomike dhe demografinë. Duke shkatërruar popullsinë në Grenlandë, vikingët humbën forcën për të zhvilluar betejën kundër popullsisë vendase dhe eksplorimi i tyre për Amerikën e Veriut u ndal.

Viti 1665: Murtaja e Madhe e Londrës

Në një pamje tjetër shkatërruese, murtaja bubonike çoi në vdekjen e 20 për qind të popullsisë së Londrës. Ndërsa rritej numri i vdekjeve njerëzore dhe u shfaqën varreza masive, qindra mijëra mace dhe qen u masakruan si shkak i mundshëm i përhapjes së sëmundjes.

Viti 1817: Pandemi e parë e kolerës

E para nga shtatë pandemitë e kolerës gjatë 150 viteve të ardhshme, kjo valë e infeksionit të vogël të zorrëve filloi në Rusi, ku vdiq një milion njerëz. Përhapur përmes ujit dhe ushqimit të infektuar, kjo baktere u kaloi ushtarëve britanikë dhe ata e sollën atë në Indi, ku vdiqën miliona të tjerë. Pastaj përsëri ushtarët britanikë e përhapën kolerën në Spanjë, Afrikë, Indonezi, Kinë, Japoni, Itali, Gjermani dhe Amerikë, ku vdiqën 150,000 njerëz. Një vaksinë u krijua në 1885, por pandemia vazhdoi ende.

Viti 1855: Pandemia e tretë e murtajës 

Duke filluar në Kinë dhe duke kaluar në Indi dhe Hong Kong, murtaja bubonike mori 15 milionë viktima. Fillimisht u përhap nga pleshtat.

India u përball me viktimat më të shumta në numër dhe epidemia u përdor si një justifikim për politikat shtypëse që ndezën një revoltë kundër britanikëve. Pandemia ishte konsideruar aktive deri në vitin 1960 kur rastet ranë nën njëqind.

Viti 1889: Gripi rus

Pandemia e parë e rëndësishme e gripit filloi në Siberi dhe Kazakistan, udhëtoi për në Moskë dhe hodhi ‘degë’ për në Finlandë dhe më pas në Poloni, ku u transferua në pjesën tjetër të Evropës. Deri në vitin pasues, ai kishte kapërcyer oqeanin drejt Amerikës së Veriut dhe Afrikës. Në fund të 1890, 360,000 kishin vdekur nga ky grip.

1918: Grip Spanjoll

Gripi Spanjoll mori jetë e më shumë se 50 milionë njerëzve në të gjithë botën.

Gripi i vitit 1918 u vërejt për herë të parë në Evropë, Shtetet e Bashkuara dhe pjesë të Azisë përpara se të përhapet me shpejtësi në të gjithë botën. Në atë kohë, nuk kishte ilaçe ose vaksina efektive për të trajtuar këtë grip vrasës.

Por kërcënimi i gripit u zhduk në verën e vitit 1919 kur shumica e të infektuarve ose kishin zhvilluar imunitete ose vdiqën.

Viti 1957: Gripi aziatik

Duke filluar në Hong Kong dhe duke u përhapur në të gjithë Kinën dhe më pas në Shtetet e Bashkuara, gripi aziatik u përhap në Angli ku, mbi gjashtë muaj, vdiqën 14,000 njerëz. Një valë e dytë pasoi në fillim të vitit 1958, duke shkaktuar vdekjen e më shumë se 1.1 milion njerëzve në botë, me 116,000 vdekje vetëm në Shtetet e Bashkuara. U zhvillua një vaksinë, që përmbante në mënyrë efektive pandeminë.

Viti 1981: HIV / AIDS

I identifikuar për herë të parë në vitin 1981, SIDA shkatërron sistemin imunitar të një personi, duke rezultuar në vdekje eventuale nga sëmundje që trupi zakonisht do t’i luftonte. Të infektuarit me virusin HIV kanë ethe, dhimbje koke dhe nyje limfatike të zgjeruara pas infeksionit. Kur simptomat largohen, transportuesit bëhen shumë infektues përmes gjakut dhe lëngut gjenital, dhe sëmundja shkatërron qelizat T.

SIDA u vu re për herë të parë në komunitetet homoseksuale amerikane, por besohet se është zhvilluar nga një virus shimpanze nga Afrika Perëndimore në vitet 1920. Sëmundja, e cila përhapet përmes lëngjeve të caktuara të trupit, u transferua në Haiti në vitet 1960, dhe pastaj në Nju Jork dhe San Francisko në vitet 1970.

Trajtimet janë zhvilluar për të ngadalësuar përparimin e sëmundjes, por 35 milionë njerëz në të gjithë botën kanë vdekur nga SIDA që nga zbulimi i saj, dhe një kurë nuk është gjetur akoma.

Viti 2003: SARS

E identifikuar së pari në vitin 2003 pas disa muajsh rastesh, Sindroma e Rënda Akute e frymëmarrjes besohet të ketë filluar ndoshta me lakuriqët dhe më pas te njerëzit në Kinë, e ndjekur nga 26 vende të tjera, duke infektuar 8.096 njerëz, me 774 vdekje.

SARS karakterizohet nga probleme të frymëmarrjes, kollë të thatë, ethe dhe dhimbje të kokës dhe trupit dhe përhapet përmes pikave të frymëmarrjes nga kollitjet dhe teshtitjet.

Përpjekjet për karantinë rezultuan të efektshme dhe deri në korrik, virusi ishte i përmbajtur dhe nuk është rishfaqur që nga ajo kohë. Kina u kritikua për përpjekjen për të shtypur informacionin rreth virusit në fillim të shpërthimit.

Viti 2019: COVID-19

Më 11 mars 2020, Organizata Botërore e Shëndetit njoftoi se virusi COVID-19 ishte zyrtarisht një pandemi, pasi u frenua nëpër 114 vende në tre muaj dhe infektoi mbi 118,000 njerëz. Dhe përhapja nuk ishte askund afër përfundimit.

COVID-19 është shkaktuar nga një coronavirus i ri – një lloj i ri coronavirus që nuk është gjetur më parë tek njerëzit. Simptomat përfshijnë probleme të frymëmarrjes, ethe dhe kollë, dhe mund të çojnë në pneumoni dhe vdekje. Ashtu si SARS, është përhapur përmes pikave nga teshtima.

Rasti i parë i raportuar në Kinë u shfaq 17 nëntor 2019, në provincën Hubei. Tetë raste të tjera u shfaqën në dhjetor me studiuesit që tregojnë një virus të panjohur.

Pa një vaksinë në dispozicion, virusi u përhap përtej kufijve kinezë dhe nga mesi i marsit, ai ishte përhapur globalisht në pothuajse gjithë planetin. Më 11 shkurt, infeksioni u kurorëzua zyrtarisht me emrin COVID-19.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat