L’Aurore (1949) / Moska kërkon të zëvendësojë Enver Hoxhën me gjeneralin Mehmet Shehu

Historia

L’Aurore (1949) / Moska kërkon të zëvendësojë Enver Hoxhën me gjeneralin Mehmet Shehu

Nga: Aurenc Bebja Më: 9 maj 2020 Në ora: 08:53
Enver Hoxha, Mehmet Shehu

“L’Aurore” ka botuar, të martën e 1 nëntorit 1949, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me arsyen e Moskës për të larguar Enver Hoxhën nga pushteti dhe zëvendësimin e tij me Mehmet Shehun, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:  

Presidenti shqiptar Enver Hoxha do të zëvendësohet së shpejti

“Ne e dimë që Moska është kryesisht e interesuar që Shqipëria – e cila mund të shërbejë si një bazë për të sulmuar Jugosllavinë e Titos – të mbetet në Kominform. 

Image
L’Aurore (1949)

Në lidhje me këtë, besohet se kryeministri shqiptar, Enver Hoxha, do të rrëzohet gradualisht dhe do të zëvendësohet përfundimisht nga gjenerali Mehmet Shehu, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat