Le Figaro (1922) / Mësimi i gjuhës esperanto në Shqipëri i detyrueshëm në të gjitha shkollat e mesme dhe profesionale! - Bota Sot
Le Figaro (1922) / Mësimi i gjuhës esperanto në Shqipëri i detyrueshëm në të gjitha shkollat e mesme dhe profesionale!

Historia

Le Figaro (1922) / Mësimi i gjuhës esperanto në Shqipëri i detyrueshëm në të gjitha shkollat e mesme dhe profesionale!

Nga: Aurenc Bebja Më: 28 maj 2020 Në ora: 09:06
Ilustrim

“Le Figaro” ka botuar, të dielën e 30 korrikut 1922, në faqen n2, një shkrim në lidhje me mësimin asokohe të gjuhës artificiale esperanto në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat - Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Suksesi i gjuhës esperanto

“Kush do të guxonte të pretendojë se gjuha esperanto nuk është gati të pushtojë botën? 

Qeveria shqiptare sapo ka njoftuar Lidhjen e Kombeve se ka bërë të detyrueshëm mësimin e esperantos në të gjitha shkollat e mesme (!) dhe ato profesionale në Shqipëri.

Kjo do t’i japë një ndihmë të madhe përhapjes së kësaj gjuhe.”

Shkrimi i plotë: Le Figaro (1922) / Mësimi i gjuhës esperanto në Shqipëri i detyrueshëm në të gjitha shkollat e mesme dhe profesionale!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat