L’Univers (1880) / Premtimi i Ali Pashë Gucisë ndaj ulqinakëve

Historia

L’Univers (1880) / Premtimi i Ali Pashë Gucisë ndaj ulqinakëve

Nga: Aurenc Bebja Më: 2 gusht 2020 Në ora: 09:58
Premtimi i Ali Pashë Gucisë ndaj ulqinakëve

“L’Univers” ka botuar, të shtunën e 13 nëntorit 1880, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me premtimin asokohe të Ali Pashë Gucisë ndaj ulqinakëve, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Image
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Na shkruajnë nga Shkodra, me 9 nëntor :

“Drejtuesit e lidhjes shqiptare, në një konferencë me drejtuesit e tjerë të vendit, kanë vendosur të rezistojnë me forcë.

Ali Pasha nxit dhe inkurajon ulqinakët nga Gucia që të rezitojnë, duke u premtuar atyre ndihmë të shpejtë dhe të fuqishme.

Dervish Pasha heziton të përdorë forcën, nga frika se trupat e rregullta mund të vëllazërohen me shqiptarët.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat