Les Lettres françaises (1946)/Ekspozita e Gjon Milit në Paris, nën kujdesin e Zyrës së Inteligjencës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Historia

Les Lettres françaises (1946)/Ekspozita e Gjon Milit në Paris, nën kujdesin e Zyrës së Inteligjencës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Nga: Aurenc Bebja Më: 2 tetor 2020 Në ora: 09:29
Burimi : Gjon Mili outside his office on Warner Bros. lot where he is directing film, “Jammin’ the Blues.” (Photo by Gjon Mili/The LIFE Picture Collection © Meredith Corporation)

“Les Lettres françaises” ka botuar, të premten e 4 tetorit 1946, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me ekspozitën e Gjon Milit (fotografit shqiptaro-amerikan me famë botërore) në Paris, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

“Gjon Mili, i konsideruar si një nga fotografët më të mirë amerikanë në Shtetet e Bashkuara, po ekspozon fotografitë e tij të fundit në “Galerie du Bas” deri më 10 tetor, nën kujdesin e Zyrës së Inteligjencës së Shteteve të Bashkuara.

Gjon Mili, pjesëtar i redaksisë së revistave amerikane “Life” dhe “Time”, aktualisht është në Paris si fotograf zyrtar i Konferencës së “21-ve”.”

Image

Shkrimi i plotë: Les Lettres françaises (1946)/Ekspozita e Gjon Milit në Paris, nën kujdesin e Zyrës së Inteligjencës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat