Simbol i rrallë i kryeheroit tonë arbëror Gjergj Kastriotit

Historia

Simbol i rrallë i kryeheroit tonë arbëror Gjergj Kastriotit

Nga: Gjon Keka Më: 20 mars 2023 Në ora: 23:51
Simbol i rrallë i kryeheroit tonë arbëror Gjergj Kastriotit

Në një vepër të vitit 1575 që gjeta gjatë hulumtimeve të mia mbi simbolet e perandorëve të ndryshëm,ishte edhe një simbol i rrallë ku përmendet edhe Gjergj Kastrioti Skënderbeu, me fjalët në brendësi të simbolit si vijon:

„Te nunquam Tiumi“(Unë asnjëherë nuk iu kam frikuar.).

Është me rëndësi të përmendet këtu se ndoshta ky simbol dhe këto fjalë janë sjellë nga legjendat e ndryshme apo kronikat mbi jetën dhe veprën e Gjergj Kastriotit duke ditur se ai ishte një hero i pamposhtur dhe kryetrim i madh i Abrërisë që nuk iu frikua asnjëherë vdekjes edhe pse shpesh ishte i rrezikuar dhe ballë për ballë saj.

Por,ai triumfoi gjithmonë dhe jetoi një jetë plotë lavdi e famë ,duke e mbushur atdheun e tij me frymën e lirisë,famës dhe të vëndosjes së shtetit të Arbërit mbi themelet e identitetit të lashtë,flamurit kombëtar etj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat