Revista franceze në vitin 1880: “Shqiptarët janë një nga racat më të bukura”

Historia

Revista franceze në vitin 1880: “Shqiptarët janë një nga racat më të bukura”

Nga: Ilir Ikonomi Më: 23 mars 2023 Në ora: 17:02
(Le Journal de la jeunesse: nouveau recueil hebdomadaire illustré, 13.6.1880)

Një revistë franceze e qershorit 1880, boton këto dy gravura shqiptarësh, shoqëruar me një shkrim të rrallë.

Është interesante se si na shihnin të huajt në atë kohë, e kam fjalën nga ana fizike.

Zgjodha këtë pjesë:

Shqiptarët janë një nga racat më të bukura, ndoshta më e bukura në të gjithë Turqinë. Ata janë më të afërt me grekët sesa me sllavët dhe të kujtojnë tipet më të bukura të malësorëve zviceranë për nga fytyra ovale, hunda e gjatë dhe e hollë, trupi më tepër hollak se i shëndoshë dhe format elegante.

Shqiptari ka cilësitë fizike të zviceranëve dhe tirolezëve. Njëlloj si ata, ai është një këmbësor i guximshëm, u ngjitet maleve porsi dhitë, me pushkën mbi supe por, në ndryshim prej tyre, ai ka një gjallëri e një gaz prej jugorësh që i shtohen mprehtësisë së tij të jashtëzakonshme, e cila të bie menjëherë në sy. Ashtu si grekët, shqiptarët dallohen si njerëz që e marrin jetetën me gëzim, ashtu si u vjen. Krenaria kombëtare shfaqet te çdo fjalë e tyre, te gjestet, madje edhe tek ecja e tyre e lehtë dhe herë-herë teatrale.

Image
(Le Journal de la jeunesse: nouveau recueil hebdomadaire illustré, 13.6.1880)
commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat