Doktori shqiptar i internuar në kampin e përqendrimit nga nazistët në Dachau të Gjermanisë, 1945 - Bota Sot
Doktori shqiptar i internuar në kampin e përqendrimit nga nazistët në Dachau të Gjermanisë, 1945

Historia

Doktori shqiptar i internuar në kampin e përqendrimit nga nazistët në Dachau të Gjermanisë, 1945

Më: 9 nëntor 2017 Në ora: 18:25
Doktor Kuçi

Një oficeri amerikan i Korpusit XV (jashtë ekranit) duke folur me një shqiptar, i quajtur Doktor Kuçi, i cili flet në anglisht përvojat e tij në kampet e burgut të Vjenës dhe Dachau. Mjeku ishte një gazetar para pushtimit të vendit nga nazi-fashistët.

Videoja është pa zë dhe është publikuar nga Muzeu Memorial i Holokaustit në SHBA.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore në kampin e përqendrimit të diktaturës naziste në Dachau të Gjermanisë, janë vrarë më mijëra njerëz të internuar në këtë kapm.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test