Pamje të rralla në kohën kur po ndërtohej kisha serbe në oborrin e UP-së - Bota Sot
Pamje të rralla në kohën kur po ndërtohej kisha serbe në oborrin e UP-së

Historia

E hënë, 22 tetor 2018

Pamje të rralla në kohën kur po ndërtohej kisha serbe në oborrin e UP-së

Më: 14 nëntor 2017 Në ora: 12:33
Kisha serbe, Prishtinë

Kisha ortodokse serbe “Sveti Nikolla” shpeshherë është vënë në qendër të vëmendjes për shkak se është e ndërtuar brenda një oborri universitar. 

E mbi të gjitha ajo u ndërtua në kohën kur Kosova ishte e okopuar në mënyrë klasike nga Serbia

Ajo nisi të ndërtohej nga fundi i vitit 1992. Gjatë asaj kohe serbët kishin pushtetin absolut dhe me lehësi ata morrën tokën e Universitetit për të ndërtuar kishën, që kishin si qëllim serbizimin e plotë të Kosovës.

Madje në gurthemelin e kësaj kishe ishte edhe krimineli në luftrat e ish-Jugosllavisë Zheljko Razhnjatoviq – Arkan.

Në vitin 2004 është bërë përpjekje që prona t’i kthehet Universitetit të Prishtinës, mirëpo edhe pse u votua ai vendim u shfuqizua nga një përfaqueses ndërkombëtar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test