Gjendet një thesar nga koha e Mesjetës - Bota Sot
Gjendet një thesar nga koha e Mesjetës

Historia

E martë, 13 nëntor 2018

Gjendet një thesar nga koha e Mesjetës

Më: 15 nëntor 2017 Në ora: 16:41
Thesari kishte qëndruar për tetë shekuj i paprekur.

Arkeologët francezë kanë zbuluar një thesar nga koha e Mesjetës në Francën qendrore.

Thesari kishte qëndruar për tetë shekuj i paprekur.

Me këtë rast janë zbuluar mbi 2.000 monedha të asaj kohe dhe gjësende prej arit.

Zbulimi është bërë në shtator, por ekipi i arkeologëve nga Universiteti në Lion vetëm tash ka bërë të ditur zbulimin e tij të rrallë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test