Papa Gjon Pali II, ishte i etur të takohej me Ibrahim Rugovën në vitin 1999 - Bota Sot
Papa Gjon Pali II, ishte i etur të takohej me Ibrahim Rugovën në vitin 1999

Historia

E shtunë, 20 tetor 2018

Papa Gjon Pali II, ishte i etur të takohej me Ibrahim Rugovën në vitin 1999

Më: 18 nëntor 2017 Në ora: 00:30
Papa Gjon Pali II dhe Presidenti Ibrahim Rugova

Serbët gabuan rëndë kur e kidnapuan presidentin Ibrahim Rugova në vitin 1999, pa e ditur se ai ishte njeriu i Papës, dhe ishte ndëhyrja e direkte e Papa Gjon Palit të II, në lirimin e Ibrahim Rugovës.

Rugova kishte arritur papritur në Romë me familjen e tij, dhe ishte pritur nga  Papa Gjon Pali II.

Sipas Vatikanit:

Papa ishte i etur të takohej me  Rugovën për ta parë atë dhe pranoi të bënte këtë menjëherë pas kthimit të tij të dielën nga një vizitë tre-ditore në Rumani.

Gjithashtu, Ati i Shenjtë donte t’i dhuronte bekimet e tij njeriut që ai e konsideron përfaqësuesin kryesor të popullit shqiptar të vuajtur në Kosovë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test