Shikone se si rusët kishin sulmuar Ambasadën e SHBA në Moskë, për shkak të Kosovës - Bota Sot
Shikone se si rusët kishin sulmuar Ambasadën e SHBA në Moskë, për shkak të Kosovës

Historia

E martë, 13 nëntor 2018

Shikone se si rusët kishin sulmuar Ambasadën e SHBA në Moskë, për shkak të Kosovës

Më: 30 nëntor 2017 Në ora: 17:34

Sulmuesit rusë me raketa dhe pushkë automatik  hapën zjarr ndaj Ambasadës së SHBA në Moskë të dielën në një protestë të madhe  kundër sulmeve ajrore të NATO-s mbi Jugosllavinë.

Një xhip i bardhë u afrua para ambasadës dhe dy nga rusëtt qëlluan më plmuba dhe mortajë ndërtesën e ambasadës, siç tregohet në pamjet e filmuara nga një kalimtar rasti që u transmetua në rrjetin televiziv rus të NTV, në vitin 1999.

Sulmesit u vranë nga policia ruse në një luftim dramatik.

Rusia kishte kundërshtuar ashpër bombardimet e NATO-s  mbi Jugosllavinë, për shkak të Kosovës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test