105 vjet nga fillimi i punës së Qeverisë së parë shqiptare - Bota Sot
105 vjet nga fillimi i punës së Qeverisë së parë shqiptare

Historia

E shtunë, 20 tetor 2018

105 vjet nga fillimi i punës së Qeverisë së parë shqiptare

Më: 4 dhjetor 2017 Në ora: 09:09
Qeveria e parë shqiptare

Në vitin 1912, pikërisht më 4 dhjetor, Qeveria e parë shqiptare filloi punën nën kryesinë e Ismail Qemalit.

Qeveria do të qëndronte në Vlorë deri në janar të vitit 1914, megjithëse me autoritet praktikisht vetëm brenda qytetit.

Po më 4 dhjetor, Vlora u godit me artileri nga flota greke që kishte bllokuar portin. Trupat greke gjithashtu pushtuan ishullin e Sazanit, duke kontrolluar hyrjen në portin e Vlorës dhe këputën kabllon e komunikimit Shqipëri-Itali, e vetmja lidhje e vendit me botën e jashtme.

Grekët gjithashtu tentuan të merrni Sarandën.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test