Dymbëdhjetë vjet nga vdekja e ish-presidentit Rugova, pamje nga ceremonia e varrimit të tij - Bota Sot
Dymbëdhjetë vjet nga vdekja e ish-presidentit Rugova, pamje nga ceremonia e varrimit të tij

Historia

E premte, 19 tetor 2018

Dymbëdhjetë vjet nga vdekja e ish-presidentit Rugova, pamje nga ceremonia e varrimit të tij

Më: 21 janar 2018 Në ora: 11:15
Ceremonia e varrimit

Politikani që kishte vënë themelet e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova, kishte ndërruar jetë  me 21 janar të vitit 2006.

Ai u varros me nderime të larta shtetërore dhe ushtarake.

Funerali i varrimit të ish-presidentit Rugova ishte njëri nga më të mëdhenjtë të historisë shqiptare, ku morën pjesë me mijëra njerëz edhe përkundër temperaturave jashtëzakonisht të ulëta që mbretëronin në atë vit.

Rugova kishte lindur me 2 dhjetor të vitit 1944 në fshatin Cerrcë të Istogut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test