Portreti i rrallë i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut me shpatë në dorë dhe helmetën pranë këmbëve (Viti 1660) - Bota Sot
Portreti i rrallë i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut me shpatë në dorë dhe helmetën pranë këmbëve (Viti 1660)

Historia

E shtunë, 20 tetor 2018

Portreti i rrallë i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut me shpatë në dorë dhe helmetën pranë këmbëve (Viti 1660)

Nga: Aurenc Bebja Më: 28 janar 2018 Në ora: 12:52
Gjergj Kastrioti-Skënderbeu

Në fillimin e veprës me titull “Scanderbegus hoc est vita et res strenue feliciterque gestae, Georgii Castrioti, Epiri regis, ob magna facta Scanderbegi dicti, contra Turcarum immanitatem & perfidiam, ...” të autorit Georgio Bartholdo Pontano, gjejmë një portret të rrallë të heroit tonë kombëtar, të cilin, Aurenc Bebja, e ka sjellë për publikun shqiptar, nëpërmjet blogut të tij  “Dars (Klos), Mat – Albania”: 

https://www.darsiani.com/la-gazette/portreti-i-rralle-i-gjergj-kastriotit-skenderbeut-me-shpate-ne-dore-dhe-helmeten-prane-kembeve-viti-1660/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test