Kur Bill Clinton dënonte fuqishëm vrasjen e familjës se Adem Jasharit, 1998 - Bota Sot
Kur Bill Clinton dënonte fuqishëm vrasjen e familjës se Adem Jasharit, 1998

Historia

E martë, 16 tetor 2018

Kur Bill Clinton dënonte fuqishëm vrasjen e familjës se Adem Jasharit, 1998

Më: 3 shkurt 2018 Në ora: 17:56
Bill Clinton

Ish-presidenti Bill Clinton dhe heroi i popullit shqiptar kishte dënuar ashpër sulmin e Serbisë mbi familjën Jashari në Prekaz në vitin 1998.

Gjatë një koference për gazetarët në Shtëpinë e Bardh preidenti Clinton kishte thënë:

“Shtetet e Bashkuara dhe unë dënoj në termat më të fuqishëm dhunën e tepruar serbe që që ka çuar në vdekjen e civilëve të pafajshëm, ne besojmë se shkaku i kësaj, është përgjegjësia e pamjaftueshme nga qeveria serbe ndaj shqetësimeve legjitime të pakicës shqiptare në Serbi, por shumicë në Kosovë”, kishte thënë presidenti Clinton.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test