Video e paparë: Kështu kishte vepruar Rugova në Rambuje, përderisa Thaçi, Qosja dhe Surroi… - Bota Sot
Video e paparë: Kështu kishte vepruar Rugova në Rambuje, përderisa Thaçi, Qosja dhe Surroi…

Historia

E martë, 16 tetor 2018

Video e paparë: Kështu kishte vepruar Rugova në Rambuje, përderisa Thaçi, Qosja dhe Surroi…

Nga: P.R Më: 7 shkurt 2018 Në ora: 13:02
Rambuje, 1999

Me 6 shkurt 1999, në Francë ishte mbajtur Konferenca e Rambujesë.

Delegacioni i Kosovës përfaqësohej nga ish-presidenti historik, Ibrahim Rugova, Fehmi Agani, Skender Hyseni, nga përfaqësuesit e UÇK-së, Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi dhe Azem Syla dhe personalitete të tjera intelektuale të kohës.

Kur tashmë janë mbushur 19 vite, në rrjetet sociale është shpërndarë një video ku shihet se derisa Hashim Thaçi, Rexhep Qosja e Veton Surroi, jepnin si duket disa detaje, Presidenti Rugova ishte në mendime të thella për të ardhmen e Kosovës.

Këtë video e ka hpërndarë edhe ish deputeti i LDK-së, Gani Geci.

“Shiqojeni me vemendje këtë video dhe mund ta kuptoni situaten politiko ushtarake tash e 19 vjet ma par? dhe tani”, thuhet në përshkrimin e Gecit.

Kujtojmë, se Rugova ishte kundërshtuar fortë nga kjo treshe, por pasluftës në Kosovë, presidenti Rugova kishte arritur që t’i fitojë të gjitha zgjedhjet që ishin mbajtur në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test