Rugova dhe Demaçi, dy Sakharov në dy vite të vështira - Bota Sot
Rugova dhe Demaçi, dy Sakharov në dy vite të vështira

Historia

E hënë, 19 nëntor 2018

Rugova dhe Demaçi, dy Sakharov në dy vite të vështira

Më: 9 shkurt 2018 Në ora: 21:41
Ibrahim Rugova dhe Adem Demaçi

Dy njerëz të njohur për idealin e tyre, arritën që të bënin krenarë shqiptarët me një çmim që është jo pak i lakmuar në fushën e paqes dhe stabilitetit mes popujve.

Në vitin 1991, Adem Demaçi do të merrte çmimin Sakharov për Paqe.

Çmimi që jepet nga Parlamenti Evropian i ndahet vit për vit individëve apo grupeve që punojnë për të drejtat e njeriut.

Lajmin e plotë mund ta lexoni te Mediat Shqiptare, duke klikuar KËTU.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test