Viti kur çdo shqiptar mund ta merrte shtetësinë italiane (Dokument) - Bota Sot
Viti kur çdo shqiptar mund ta merrte shtetësinë italiane (Dokument)

Historia

Viti kur çdo shqiptar mund ta merrte shtetësinë italiane (Dokument)

Më: 10 shkurt 2018 Në ora: 19:58
Ilustrim

Nëse keni të afërm të lindur mes datës 7 prill 1939 deri më 28 nëntor 1944, lajmërojeni urgjent pasi ai mund të marrë lehtësisht shtetësinë italiane, por jo vetëm ata.

Kjo për shkak se gjatë kësaj kohe Shqipëria ka qënë e pushtuar nga Italia dhe si rrjedhojë shtetasit e asaj kohe në vend quheshin italianë.

Image

Ky fakt është vërtetuar edhe njëherë pasi një studente në Pedova, Itali ka paraqitur përpara komisionit të pegadogëve një tezë ku deklaron se shtetasit shqiptar të lindur nga data 7 prill 1939 deri më 28 nëntor 1944 janë “italianë” dhe kanë të drejtë të marrin nënshtetësinë.

Kjo gjë vlen dhe për nipërit e mbesat pasi janë pasardhësit e tyre. Kjo tezë e cila mund t’iu duket pak e çuditshme është pranuar nga pedagogët dhe vajza mori diplomën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test