1992: Policia serbe i rrah brutalisht shqiptarët pse kërkojnë hapjen e shkollave shqipe - Bota Sot
1992: Policia serbe i rrah brutalisht shqiptarët pse kërkojnë hapjen e shkollave shqipe

Historia

1992: Policia serbe i rrah brutalisht shqiptarët pse kërkojnë hapjen e shkollave shqipe

Më: 11 shkurt 2018 Në ora: 09:36
Rrahja e shqiptarëve

Prishtinë 1992 – Serbia në vitin 1992 kishte mbyllur të gjitha nivelet shkollore në gjuhën shqipe në Kosovë në vitin 1992, duke mos lejuar hapjen e tyre, dhe nëpër shkolla ishin vendosur blinda dhe polic serbë.

Shqiptarët ishin mbledhur në oborrin e Univeristeti të Prishtinës duke kërkuar hapjen e shkollave dhe univeristetit. Por, ata u përballën me dhunën brutale të policisë serbe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test